FacebookTwitterLinkedIn

Pe Simona Cocoș, director general al Zentiva România și Moldova, o caracterizează disciplina. Nici nu s-ar putea altfel: este în fruntea unei companii-lider pe piața de medicamente, iar programul său este aglomerat și solicitant.

Astfel, cu 35 de milioane de cutii de medicamente (cu și fără prescripție) vândute în primul semestru din 2024, Zentiva este lider de piață în volume, potrivit datelor IQVIA, și ocupă locul 3 în valoare, cu 153 de milioane de euro. În schimb, pe piața de medicamente generice cu prescripție, compania este lider absolut atât în volume, cât și valoare, cu vânzări de aproximativ
119 milioane de euro, arată aceleași date.

Grupul Zentiva deține în România două fabrici, ambele la București (Zentiva SA și Labormed). Unitatea de producție Zentiva SA are o capacitate anuală estimată pentru 2024 de peste 5,9 miliarde de unități galenice pentru formele farmaceutice tablete, capsule și fiole, iar pentru Labormed, estimarea este de două miliarde de unități galenice.

Nu e de mirare că o absolventă de inginerie chimică precum Simona Cocoș a ajuns să lucreze într-o fabrică de medicamente, dar parcursul său nu s-a limitat la zona de producție și dezvoltare, ci de la bun început a vizat atribuții de vânzări, marketing și apoi management și strategie.

„Am reușit să lucrez într-un domeniu total diferit de zona de inginerie chimică, facultatea pe o studiam, și să câștig foarte bine, ceea ce mi-a adus independență financiară și mi-a dat încredere în forțele proprii, iar de aici libertatea de a alege ce vreau să fac profesional”, povestește Simona Cocoș pentru Forbes România.

În 1995, a ales să intre în zona farma, în cadrul companiei Sanofi, unde a avut o evoluție progresivă. A început ca asistentă în departamentul de marketing, a lucrat în financiar și logistică, s-a întors în marketing ca Brand Manager, director de marketing și, într-un final, director general la Zentiva, companie deținută până la un moment dat de către Sanofi.

„Nu am sărit etape, nu am avut ambiții, altele decât de a învăța și de a fi un profesionist care excelează în ceea ce face”, punctează ea.

În industria farma, a lucrat în două mari companii, cu mulți angajați și cu lideri care s-au succedat și care au avut diverse forme de a conduce.

În general, liderii răspund destul de vag când sunt întrebați cine i-a influențat în carieră, evitând să dea nume. Posibil să nu fi avut exemple pozitive, care să merite amintite. Dar, uneori, de vină este un ego exacerbat. Însă acesta ne face susceptibili la manipulare, ne îngustează câmpul vizual și ne corupe comportamentul, deseori determinându-ne să acționăm împotriva valorilor noastre.

Nu este cazul Simonei Cocoș, care nominalizează doi lideri de la care a avut multe de învățat și care, într-un fel, i-au modelat stilul de leadership.

Unul dintre ei este Dan Ivan, un lider pe care l-a avut în compania Sanofi, de la care spune că a învățat să asculte mai multe opinii înainte de a lua o decizie, să aibă ușa deschisă pentru oricine din companie care dorește să îi transmită ceva, să creadă în capacitatea și abilitățile colegilor mai mult decât o fac ei și să aibă obiective ambițioase.

Apoi, mai recent, a avut norocul să aibă un lider foarte bun în Zentiva, Hacho Hatchikian, de la care recunoaște că a învățat să-și susțină colegii în momentele dificile, să dea feedback constructiv și să aprecieze diversitatea de abilități și personalități dintr-o echipă.

„Cred despre mine că sunt un om calm și echilibrat și nu pot fi altfel cu colegii. Am un stil democratic – participativ – antreprenorial. Rolul meu este de a da claritate misiunii și obiectivelor, de a inspira încredere în forțele echipei și în capacitatea de a depăși orice bariere împreună. Istoric, am trecut prin multe etape dificile ca organizație, de transformare, de condiții dificile de piață. Și am reușit întotdeauna să le depășim foarte bine”, explică Simona Cocoș. Ea consideră important să valorifice competențele personale, să asculte oamenii și să le ofere libertatea de a-și pune în valoare personalitatea și aptitudinile.

În ce privește direcțiile strategice urmărite de Zentiva în acest an, acestea includ lansări de noi produse, transferul producției unor noi molecule în fabricile din România din alte fabrici din Grup sau de la alți producători, continuarea investițiilor în tehnologie, în proiecte de eficiență energetică și sustenabilitate, precum și creșterea volumelor de export.

Potrivit Simonei Cocoș, în primul semestru al anului 2024, bolile aparatului circulator au continuat să reprezinte cea mai importantă cauză de deces în România. Medicamentele Zentiva pentru aparatul circulator tratează anual peste 500.000 de pacienți, număr aflat constant în creștere, cel puțin în ultimii 10 ani. Clasa terapeutică dedicată medicamentelor care tratează nivelul ridicat de lipide a înregistrat o creștere în valoare de 30% în ultimele 12 luni, în timp ce clasa dedicată tratamentelor antitrombotice a înregistrat o creștere valorică de 18%.

Alături de portofoliul cardiovascular, creșteri susținute au înregistrat și medicamentele dedicate afecțiunilor oncologice, a doua cea mai importantă cauză de deces din țară.

Creșteri semnificative au înregistrat și medicamentele dedicate bolilor aparatului respirator, a treia cauză de mortalitate din România. În 2023, compania a lansat primul și singurul generic pentru o combinație de substanțe active beclometasona și formoterol, adresat pacienților care suferă de BPOC (boala pulmonară obstructivă cronică).

Cum era însă directorul general al Zentiva România și Moldova la început de carieră? Chiar dacă a vrut dintotdeauna să învețe mai mult și să facă mai bine, spune că ambiția sa a fost de progres, nu de perfecționism, și de evoluție, dar nu de ordin ierarhic, ci de înțelegere a complexității industriei. 

„Am dorit să învăț, să fac lucruri care să-mi placă, să încerc lucruri noi, să fac foarte bine ceea ce fac. Acest lucru m-a ajutat în performanță și am primit responsabilități din ce în ce mai mari”, punctează ea.

Simona Cocoș nu crede într-un stil de leadership feminin și evită să facă generalizări și comparații între sexe, „pentru că excepțiile, nu puține, pot dărâma foarte ușor generalizările”. În schimb, punctează o anume predispoziție, care pare să fie mai dominantă în rândul femeilor: empatia.

„Atunci când ești mai conectat la emoțiile altora și mai dispus să asculți activ, poți înțelege mai bine nevoile și sentimentele echipei. În leadership, empatia construiește un mediu de lucru armonios, o colaborare mai bună și contribuie la creșterea motivației și a satisfacției angajaților, deci, în principiu, și la rezultate mai bune în organizație”, afirmă ea.

De-a lungul celor 30 de ani de carieră, a avut parte de multe provocări, atât din mediul intern, prin schimbări și transformări majore, cât și din cel extern, de reglementare sau de ordin economic. Însă consideră că echipele se sudează cel mai mult în astfel de situații, când se consolidează și încrederea reciprocă. „Știu că, în ciuda neajunsurilor, provocările ne fac bine și ne fac mai buni, unii cu alții, dar și profesional”, mai spune reprezentanta Zentiva.

Nu-și dorește să le ofere tinerelor care se află la început de drum decât exemplul personal, care pare să fi funcționat.

„Nu poți începe, continua și consolida ceva fără plăcere, curiozitate, sete de învățare și disciplină. Sunt comportamente sau atribute esențiale, dar nu suficiente. Ceea ce se adaugă în plus este respectul uman față de ceilalți și lucrul în echipă. Nimic nu se poate construi de unul singur, ci doar alături de ceilalți”, spune ea pentru Forbes România.

Iar dacă există disciplină, există și timp pentru relaxare și familie, nu doar pentru muncă. Iar Simona Cocoș reușește să găsească acel timp prețios pentru a se relaxa alături de familie, în călătorii, în plimbările cu cățelul său și citind.