Noul sistem implementat cuprinde 63 de repetoare (amplificatoare de semnal), asigurând comunicațiile operative în zonele unde sunt elemente ale sistemului de distribuție electrici-tate. Aproximativ 500 de stații emisie-recepție creează rețeaua prin care dispecerii energetici și electricienii pot comunica permanent despre manevrele executa-te, potențialele avarii constatate la echipamente, măsurile de siguranță ce trebuie adoptate în diferite situații, se arată într-un comunicat al companiei.
„Sistemul a fost operaționalizat în 2019 în județele Iași, Suceava și Botoșani, iar anul acesta au fost finalizate lucrările și perioadele de testare în județele Vaslui, Bacău și Neamț. Prin implementarea investiției de peste 3,2 milioane lei se îmbunătățesc semnificativ comunicațiile operative, în mod deosebit în situații critice, reducându-se astfel perioadele în care consumatorii nu sunt alimentați cu energie”, se mai menționează în documentul citat.
De asemenea, configurația noului sistem de radio-comunicații permite dezvoltări ulterioare. Printre acestea se numără utilizarea unor butoane de panică pentru siguranța oamenilor în cazuri extreme în care este pusă în pericol integritatea echipelor din teren, precum accidente rutiere sau accidente în instalații sau agresiuni, precum și localizare prin GPS.
Delgaz Grid, compania de distribuție din cadrul Grupului german E.ON, operează o reţea de gaze naturale de 23.300 km în 20 de judeţe din partea de Nord şi de Vest a României şi o reţea de electricitate de 82.300 km în şase judeţe din Moldova. De la intrarea pe piaţa locală, in anul 2005, E.ON a investit circa 1,8 miliarde de euro în principal pentru modernizarea reţelelor de gaze şi electricitate şi a virat către stat impozite şi taxe de 2,5 miliarde de euro.