Mihai Busuioc, preşedintele Curții de Conturi a României, a declarat că, în cei 160 de ani de la înfiinţare, instituția şi-a îndeplinit cu sârguinţă misiunea, construindu-şi o reputaţie solidă de organism independent, integru şi profesionist.
Curtea de Conturi a fost înfiinţată prin Legea din 24 ianuarie 1864.
La cinci ani de la Unirea Principatelor Române, din anul 1859, domnitorul Alexandru Ioan Cuza a promulgat Legea pentru înfiinţarea Curţii de Compturi, voind „a da o garanţie mai mult Ţării despre dorinţa Noastră, ca întrebuinţarea banilor publici să fie supusă unui control, pe cât de serios pe atât de neatârnat de orice bănuieli de înrâurire din partea agenţilor însărcinaţi cu manipulaţia bugetului”.
Documentul a fost publicat, în aceeaşi zi, de 24 ianuarie, în Monitorul Oficial nr. 18 şi poartă semnătura ministrului secretar de stat / preşedinte al Consiliului de Miniştri, Mihail Kogălniceanu.
Mihai Busuioc: „Din acele vremuri încoace, Curtea de Conturi a României şi-a îndeplinit cu sârguinţă misiunea, construindu-şi, în timp, o reputaţie solidă de organism independent, integru şi profesionist, un reper important în ansamblul democratic al statului român. Evocăm cu bucurie, în fiecare an, începuturile noastre instituţionale şi ne mândrim cu trecutul.
Este momentul în care ne aducem aminte, cu recunoştinţă, de toţi cei care au contribuit la naşterea, evoluţia şi afirmarea a ceea ce astăzi numim Instituţia Supremă de Audit a României”, conform Agerpres.