Avansul tehnologic impulsionează companiile din sectorul logistic, care inovează pentru a rămâne competitive.
Dacă acum câțiva ani, curierii scriau facturi și chitanțe de mână, astăzi, dispozitivele pe care le folosesc sunt tot mai compacte și includ soluții de plată integrate.
„O companie de curierat are nevoie de tehnologie atât pentru sortarea și manipularea coletelor în depozite, cât și pentru software-ul care susține toate procesele”, spune Cristina Popa, Managing Director al DPD România.
Una dintre direcțiile strategice ale DPD România este sprijinirea businessurilor locale în extinderea pe piețele internaționale. „Noua noastră strategie le oferă firmelor românești acces la o rețea de curierat conectată cu 23 de țări din Europa, la tarife avantajoase. Pentru 2025, ne propunem să adăugăm noi țări și să extindem grilele de tarife reduse”, mai explică Cristina Popa.
O altă oportunitate este livrarea out of home. „Vrem să dezvoltăm rețeaua de puncte fixe de livrare, pentru a oferi mai multă flexibilitate clienților noștri. De asemenea, investim constant în creșterea capacității de procesare și în optimizarea proceselor logistice”, subliniază Cristina Popa.
Leadership participativ
Cristina Popa pune accent pe un stil de leadership participativ, bazat pe incluziune și colaborare. „Îmi place să am alături oameni care își susțin opiniile și care sunt implicați în procesul decizional. Oamenii sunt cea mai importantă resursă a unei companii, de aceea investim în traininguri și dezvoltare profesională”, explică ea.
Gestionarea unei echipe formate din patru generații diferite poate fi o provocare, însă Cristina vede acest mix ca pe o oportunitate: „Fiecare generație aduce un set unic de valori și perspective. Prin analizarea fluxurilor de comunicare și a stilurilor de lucru, putem construi un mediu armonios și productiv”, explică ea.
DPD România anticipează o creștere continuă a pieței de e-commerce în 2025, impulsionată de expansiunea retailerilor locali pe piețele externe și de apariția unor noi jucători din Asia. „Dacă până de curând deschiderea unui magazin online în Bulgaria sau Grecia părea dificilă, acum vedem exemple concrete de companii românești care au reușit”, mai spune Cristina Popa.
Infrastructura rutieră rămâne o provocare majoră pentru industria curieratului. „Lipsa autostrăzilor și a drumurilor de calitate afectează timpii de tranzit. Sperăm că, în curând, România va avea măcar infrastructura rutieră de bază, pentru a facilita transportul rapid și eficient al coletelor”, explică ea.
Curieratul a fost, tradițional, un domeniu dominat de bărbați, dar acest lucru începe să se schimbe. „Femeile aduc un atu important: o mai bună capacitate de comunicare și o atenție sporită la detalii. Vedem din ce în ce mai multe femei interesate de acest domeniu, ceea ce este un semn pozitiv pentru viitorul industriei”, spune Cristina Popa.
Digitalizarea, expansiunea strategică și un leadership axat pe oameni sunt ingredientele succesului în industria curieratului. Cu o viziune orientată spre inovație și dezvoltare, compania își consolidează poziția pe piață și creează noi oportunități pentru businessurile românești care doresc să se extindă la nivel internațional.