FacebookTwitterLinkedIn

Coreea de Nord urmează să primească turişti străini începând din decembrie, în oraşul Samjiyŏn din nord-estul țării, şi eventual și în alte zone, potrivit unei agenţii de voiaj.

Intrarea unor cetăţeni străini pe teritoriul Coreei de Nord este interzisă în prezent, însă acest lucru urmează să se schimbe, deoarece Phenianul vrea să-şi redeschidă frontiera pentru turiștii internaționali, notează Reuters.

Acest proces urmează să înceapă în decembrie în oraşul Samjiyŏn – inaugurat în 2019 în nord-estul ţării cu scopul de a deveni un centru de agrement pentru turişti – şi să se extindă la întregul teritoriu al ţării.

”Am primit confirmarea partenerului nostru local că turismul la Samjiyŏn şi probabil în restul ţării se va relua oficial în decembrie 2024”, anunţă pe site Koryo Tours, cu sediul la Beijing.

Acesta este un anunţ important al dictaturii, pregătită să primească grupuri mai mari de turişti străini, după ani de controale stricte la frontieră din cauza pandemiei de Covid.

Zborurile internaţionale către şi din Coreea de Nord s-au reluat anul trecut, iar un grup mic de turişti ruşi a fost în această ţară izolată într-o vizită privată în februarie.

În pofida acestor câteva intrări, Coreea de Nord nu este complet deschisă turiştilor internaţionali din 2020.