FacebookTwitterLinkedIn

Potrivit unui proiect legislativ de modificare a Legii audiovizualului, care îi are ca iniţiatori pe deputaţii Mihai-Bogdan Diaconu şi Răzvan Tănase, „toţi furnizorii de servicii media audiovizuale aflaţi sub jurisdicţia României au obligaţia să difuzeze în fiecare zi de la ora 7:00 Imnul Naţional al României, varianta integrală”.

Propunerea legislativă are drept scop „întărirea sentimentului naţional şi al respectului faţă de însemnele naţionale într-un moment în care acestea sunt fie lăsate uitării şi neglijate, fie chiar îndepărtate din conştiinţa publică” – se arată în motivația inițiatorilor. Proiectul nu prevede sancţiuni.

CNA a analizat, marţi, acest proiect legislativ şi a decis să-l avizeze negativ, în unanimitate de membrii CNA prezenţi la şedinţă.

Imnul naţional este difuzat în prezent atât de Televiziunea Română, cât şi de Radioul Public, prin voinţa echipelor editoriale ale celor două societăţi publice de media.

STEAUA SALVEAZĂ AUDIENȚA LA LIGA 1