FacebookTwitterLinkedIn

Spre deosebire de alte bănci centrale, instituţia cu sediul la Frankfurt a respins solicitările de înăsprire a politicii monetare. „Chiar dacă actuala creştere a inflaţiei va dura mai mult decât se preconiza, ne aşteptăm ca ea să încetinească pe parcursul anului următor”, a declarat recent Lagarde.

Christine Lagarde a declarat în Parlamentul European că „lipsa de materiale, echipamente şi forţă de muncă afectează producţia industrială, înrăutăţind perspectivele în viitorul apropiat”. Perturbările persistente din lanţurile de aprovizionare se vor atenua probabil anul viitor iar preţul energiei va scădea semnificativ în 2022, ceea ce sugerează că inflaţia va scădea, chiar dacă va dura mai mult normalizarea preţurilor. „Vedem o moderare a inflaţiei anul viitor, dar scăderea va dura mai mult decât estimam iniţial”. Salariile ar putea creşte anul acesta, în urma majorării inflaţiei, dar riscurile efectelor secundare rămân limitate, a afirmat Lagarde.

Potrivit Eurostat, rata anuală a inflaţiei în zona euro a urcat în octombrie la cel mai ridicat nivel din ultimii 13 ani, iar analiştii se aşteaptă ca tendinţa să continue, un motiv de îngrijorare pentru BCE şi investitori. Rata anuală a inflaţiei în zona euro a crescut până la 4,1% în octombrie, de la un nivel de 3,4% în septembrie. Este cel mai ridicat nivel din iulie 2008 şi mai mult decât dublu faţă de ţinta BCE. Analiştii se aşteptau ca rata anuală a inflaţiei să ajungă la 3,7% luna trecută.