Președintele Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a reiterat intenția oficialilor de a majora ratele dobânzilor în iulie și septembrie, semnalând că preocupările legate de tensiunile de pe piețele financiare nu vor slăbi lupta împotriva inflației.
Comentariile de luni vin după o întâlnire de urgență de săptămâna trecută în care oficialii au accelerat eforturile pentru o strategie de apărare a integrității zonei euro. „Intenționăm să creștem ratele dobânzilor cheie ale BCE cu 25 de puncte de bază la reuniunea noastră de politică monetară din iulie și să creștem din nou în septembrie”, a declarat aceasta parlamentarilor Uniunii Europene, conform Bloomberg.
Lagarde a caracterizat decizia de a dezvolta o măsură de criză drept una care stă la baza unui angajament anterior de a menține inflația sub control. „Trebuie să fim absolut siguri că poziția noastră de politică monetară este de fapt orientată către toate țările din zona euro”, a spus ea. Oficialii au fost forțați să acționeze în urma unei explozii a randamentelor obligațiunilor italiene în urma planului lor de a înăspri politica monetară în lunile următoare. Este posibil ca noul instrument de combatere a crizei să includă plata datoriilor de la state “îndatorate”.
Măsura este menită să fie finalizată înainte de următoarea reuniune a Consiliului guvernatorilor BCE, programată pentru perioada 20-21 iulie. Oficialii au semnalat deja că creșterea în iulie va fi probabil de un sfert de punct, în timp ce următoarea mișcare din septembrie ar putea fi dublată. Rata depozitelor se situează în prezent la -0,5%, fiind negativă din 2014.