FacebookTwitterLinkedIn

California va contesta în instanţă tarifele vamale impuse de Donald Trump, a anunţat Gavin Newsom, guvernatorul statului american. Democratul a denunţat într-un videoclip postat pe platforma X „autoritatea unilaterală revendicată de administraţia Trump de a impune cea mai mare creştere de taxe din istoria modernă a SUA”.

Acţiunea în justiţie intenţionează să susţină că legea invocată de preşedintele american pentru a-şi pune în aplicare taxele vamale nu-i permite să le impună unilateral mărfurilor importate de Statele Unite, fără acordul Congresului, notează Agerpres.

California, singură, este a cincea cea mai mare economie din lume şi se află în fruntea războiului comercial declanşat de Donald Trump.

Gavin Newsom: „California este cel mai mare producător (din ţară), unul dintre cei mai mari parteneri comerciali din lume. Niciun stat (american) nu va fi mai afectat.”

La începutul lunii aprilie, guvernatorul anunţase deja că statul California va căuta acorduri cu restul lumii pentru a fi scutit de viitoarele represalii vamale împotriva Statelor Unite.

Cel mai populat stat american, cu 39 de milioane de locuitori, California reprezintă 14% din PIB-ul Statelor Unite.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.