FacebookTwitterLinkedIn

BREC (Bucharest Real Estate Club) și RPC (Romania Property Club) publică analiza celor mai mari portofolii de retail, office și logistică din România, pe baza datelor iO Partners.

NEPI Rockcastle, AFI România și IULIUS conduc topul celor mai mari proprietari de centre comerciale din România, în timp ce Globalworth, Pavăl Holding și CPI Property Group ocupă primele poziții în clasamentul proprietarilor de clădiri de birouri. În sectorul logistic, CTP, WDP și VGP sunt cei mai mari jucători, potrivit analizei iO Partners pentru BREC & RPC, la nivelul trimestrului al doilea din 2026. Primele cinci companii din retail dețin peste 46% din stocul modern, în timp ce liderii din office controlează 35% din piață, iar primii cinci jucători din logistică ajung la aproximativ 76% din totalul stocului industrial și de depozitare.

,,Topul proprietarilor de active imobiliare din România spune, de fapt, o poveste despre încredere. Capitalul românesc stă astăzi alături de capital din Cehia, Africa de Sud, Israel, Olanda, Belgia, Singapore sau China în portofolii de aproape 18 milioane de mp, evaluate la zeci de miliarde de euro, iar acest fapt demonstrează că piața imobiliară românească a devenit suficient de matură și profitabilă pentru a atrage investitori pe termen lung, cu un profil diversificat.” – Despina Ponomarenco, Fondatoarea BREC & RPC

În retail, NEPI Rockcastle deține un portofoliu de 939.800 mp GLA, reprezentând 20,2% din piață, urmată de AFI România cu 325.500 mp și IULIUS & Atterbury Europe cu 320.000 mp. Compania are în dezvoltare extinderea Promenada Mall București, de 55.400 mp, și proiectul Galați Retail Park, de 42.000 mp, ambele cu livrare în 2027. AFI România a urcat în clasament după preluarea unui stoc de 125.500 mp de la MAS REI, în timp ce IULIUS accelerează dezvoltările prin proiectele RIVUS din Cluj-Napoca, extinderea Palas Iași și noul Family Market din zona metropolitană.

În sectorul de birouri, Globalworth rămâne lider cu 443.100 mp, urmat de Pavăl Holding (354.200 mp) și CPI Property Group (280.000 mp). Globalworth dezvoltă clădirea Green Court D din București, cu livrare în 2027, în timp ce Pavăl Holding a consolidat portofoliul prin achiziția Ethos House. CPI Property Group a continuat procesul de optimizare a portofoliului, inclusiv prin vânzarea unei părți din Iride Business Park. AFI Europe România are în lucru reconversia fostei clădiri Bancorex, AFI Central Tower, cu livrare în 2028.

Piața logistică este dominată de CTP, care deține 3,32 milioane mp, reprezentând 37,9% din totalul stocului modern, urmată de WDP (2,05 milioane mp) și VGP (585.000 mp). CTP vizează depășirea pragului de 4 milioane mp în următorii ani, prin extinderile din București, în timp ce WDP are în dezvoltare proiecte de aproape 200.000 mp până în 2027. VGP se apropie de 600.000 mp după livrări consistente în prima jumătate a anului. P3, deținut de fondul suveran GIC, își pregătește ieșirea din piață, iar Logicor își concentrează extinderea în jurul Capitalei.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.

De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.