FacebookTwitterLinkedIn

După două zile de pauză, în care tranzacțiile au fost suspendate la Bursa de Valori București, iar piețele externe au înregistrat noi creșteri, indicele de referință BET a deschis ședința de joi, 8 ianuarie, la un nou maxim istoric, depășind nivelul de 25.000 de puncte.

În primele 45 de minute de tranzacționare, BET înregistra un avans de 2,25%, potrivit datelor Bursei de Valori București, în condițiile unei lichidități de aproximativ 25 de milioane de lei.

Cele mai mari creșteri din componența indicelui erau consemnate de MedLife (+5,85%), Romgaz (+5,83%), Digi Communications (+5,56%) și Transgaz (+3%). Evoluții pozitive au fost raportate și de Nuclearelectrica (+2,62%), OMV Petrom (+2,47%), Premier Energy (+2,4%) și Aquila Part Prod (+1,4%).

La nivelul pieței principale, indicii bursieri aveau evoluții cuprinse între +0,1% pentru BET-FI, care include fostele SIF-uri și Fondul Proprietatea, și +2,6% pentru BET-NG, indicele companiilor din energie și utilități.

Pe plan extern, indicele paneuropean Stoxx Europe 600 scădea cu 0,15%, pe fondul creșterii tensiunilor geopolitice. Investitorii urmăresc cu atenție deteriorarea climatului internațional, după evenimentele recente din Venezuela și declarațiile privind posibile acțiuni strategice în zona Groenlandei.

În acest context, acțiunile companiilor din sectorul apărării au continuat să se aprecieze, marcând a cincea zi consecutivă de creștere. Titlurile Renk, Leonardo și Rheinmetall urcau cu 4,5%, 4,7% și, respectiv, 3,7%, potrivit datelor citate de CNBC.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.