FacebookTwitterLinkedIn

Banca Centrală Europeană (BCE) a decis să reducă dobânda de bază cu 25 de puncte de bază, marcând a cincea relaxare a politicii monetare din iunie 2024, transmite Agerpres. Decizia vine în contextul în care încetinirea economică din zona euro a devenit o preocupare mai mare decât riscul inflației persistente.

Începând cu 5 februarie 2025, rata dobânzii la facilitatea de depozit va scădea la 2,75%, rata dobânzii la operațiunile principale de refinanțare la 2,90%, iar rata dobânzii la facilitatea de creditare marginală la 3,15%.

„BCE consideră că procesul dezinflaționist avansează conform așteptărilor, iar creșterea moderată a salariilor sprijină scăderea inflației”, se arată în comunicatul oficial. Deși inflația internă rămâne ridicată în anumite sectoare, ajustarea prețurilor și a salariilor continuă într-un ritm mai lent.

Decizia BCE vine în condițiile în care economia zonei euro a stagnat la finalul lui 2024, afectată de recesiunea industrială și de consumul slab. Piețele financiare anticipează cel puțin două noi reduceri de dobândă în 2025, pentru a sprijini creșterea economică, în pofida faptului că Rezerva Federală a SUA a decis să mențină dobânzile nemodificate.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.