FacebookTwitterLinkedIn

Banca centrală a Chinei a dezvăluit marți cel mai mare pachet de stimulente emis de la pandemie încoace, cu scopul de a scoate economia din starea de deflație și de a o readuce pe traiectoria de creștere stabilită de guvern.

Pachetul, mai amplu decât se așteptau analiștii, oferă mai multe finanțări și reduceri ale ratelor dobânzilor, deși rămâne în continuare semnul întrebării cât de productive vor fi injecțiile de lichiditate ale Băncii Populare a Chinei, având în vedere cererea extrem de slabă de credite din partea afacerilor și a publicului.

Acest pachet semnificativ de stimulente al Băncii Populare a Chinei s-ar putea să nu fie de ajuns de unul singur, spune analistul Capital Economics, Julian Evans-Pritchard, menționând că ar putea fi necesare mai multe stimulente fiscale pentru a readuce creșterea pe traiectoria țintei oficiale de aproximativ 5% pentru acest an.

Potrivit Bloomberg, acțiunile și obligațiunile chineze au crescut, iar acțiunile asiatice au atins maximele ultimilor doi ani și jumătate după ce guvernatorul Pan Gongsheng a anunțat planuri de a reduce costurile de împrumut și de a injecta mai multe fonduri în economie, precum și de a ușura povara de rambursare a creditelor ipotecare ale gospodăriilor. Moneda yuan a crescut la cel mai înalt nivel din ultimele 16 luni față de dolar.

Pachetul de sprijin pentru piața imobiliară a inclus o reducere de 50 de puncte de bază a ratelor dobânzilor medii pentru ipotecile existente și o reducere a cerinței minime de avans la 15% pentru toate tipurile de locuințe, printre alte măsuri.

Piața imobiliară din China se află într-un declin sever de când a atins vârful în 2021. O serie de dezvoltatori au intrat în incapacitate de plată, lăsând în urmă mari stocuri de apartamente nedorite și o listă îngrijorătoare de proiecte neterminate.

Beijing a eliminat multe restricții privind achizițiile de locuințe și a redus brusc ratele ipotecare și cerințele de avans ca răspuns, dar până acum nu a reușit să revitalizeze cererea sau să stopeze scăderea prețurilor locuințelor, care au înregistrat în august cel mai mare declin din ultimii peste nouă ani.

Banca Populară a Chinei a introdus, de asemenea, două noi instrumente pentru a stimula piața de capital. Primul – un program de swap cu o dimensiune inițială de 500 de miliarde de yuani – permite fondurilor, asigurătorilor și brokerilor să acceseze mai ușor finanțarea pentru a cumpăra acțiuni; iar al doilea oferă până la 300 de miliarde de yuani în împrumuturi ieftine de la PBOC către băncile comerciale pentru a le ajuta să finanțeze achizițiile și răscumpărările de acțiuni de către alte entități.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.