FacebookTwitterLinkedIn


Arabia Saudită a fost oficial desemnată gazda Cupei Mondiale FIFA 2034. Această veste vine după ce s-a stabilit că ediția din 2030 a Cupei Mondiale va avea loc în trei țări – Maroc, Portugalia și Spania, cu trei meciuri unice organizate în alte trei țări sud-americane.

Potrivit ESPN, decizia a fost anunțată de președintele FIFA, Gianni Infantino, în cadrul unui congres virtual. Atât pentru Cupa Mondială din 2030, cât și pentru cea din 2034, a existat o singură candidatură, ambele fiind acceptate prin aplauze din partea a peste 200 de federații membre FIFA. În ceea ce privește Cupa Mondială 2030, Infantino a declarat: „Aducem fotbalul în mai multe țări, iar numărul crescut de echipe nu a diluat calitatea. Dimpotrivă, a sporit oportunitățile.”

Pentru turneul din 2034 Arabia Saudită a fost singura țară care a depus candidatura. Prințul Abdulaziz bin Turki bin Faisal Al Saud, președintele Comitetului Olimpic și Paralimpic Saudit, a declarat: „Acesta este un moment istoric pentru Arabia Saudită și un vis devenit realitate pentru cele 32 de milioane de oameni care iubesc fotbalul.”

În 2030, Uruguay, Paraguay și Argentina vor găzdui fiecare câte un meci pentru a deschide turneul. Meciul de deschidere va avea loc în capitala Uruguayului, Montevideo.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.