Conform calendarului estimativ de lansare a sesiunilor de depunere a cererilor de finanţare din cadrul Planul Strategic PAC 2023-2027, în lunile ianuarie şi februarie vor fi deschise şapte sesiuni de finanţare.
Cele mai mari sume sunt alocate pentru consolidarea exploataţiilor tinerilor fermieri instalaţi şi a fermierilor recent instalaţi, cu fonduri de 169,5 milioane de euro, sesiune estimată să se deschidă în data de 30 ianuarie, respectiv pentru investiţii în sectorul legume şi/sau cartofi, cu o alocare de 151,3 milioane de euro (19 ianuarie 2026).
De asemenea, pentru investiţii în fermele de mici dimensiuni, fondurile disponibile sunt de 108 milioane de euro, iar măsura se va deschide la finele lunii februarie, respectiv în 27 februarie 2026.
Tot în februarie vor fi deschise măsurile de investiţii în sectoarele hamei şi/sau struguri de masă – cu o alocare de 45 milioane de euro (2 februarie 2026); investiţii neproductive la nivel de fermă – care are prevăzute fonduri de 11,7 milioane de euro (9 februarie 2026); investiţii pentru prevenirea răspândirii pestei porcine africane (PPA) – cu o sumă de 10 milioane de euro (13 februarie 2026) și investiţii în floricultură, plante medicinale şi aromatice – fonduri de 5 milioane de euro (23 februarie 2026).
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.