Apple a câştigat recursul împotriva deciziei autorităţii britanice de reglementare antitrust de a lansa o investigaţie asupra browserului său mobil şi a serviciilor sale de jocuri în cloud, a decis vineri Tribunalul de Apel pentru Concurenţă (CAT).
Autoritatea de reglementare pentru Concurenţă şi Piaţă (CMA) a deschis o investigaţie completă în noiembrie, cu privire la dominaţia Google, parte a grupului Alphabet, şi Apple în browserele mobile şi posibilitatea ca producătorul de iPhone să restrângă piaţa jocurilor în cloud prin intermediul magazinului său de aplicaţii, notează Reuters.
Apple a acuzat CMA nu are ”nicio putere” să lanseze o astfel de investigaţie, deoarece a făcut-o prea târziu.
CAT a susţinut argumentul Apple, spunând că refuzând să ia măsuri în acel moment doar în aşteptarea de a primi puteri suplimentare, s-ar putea spune că CMA ”a greşit în drept”.
CMA s-a declarat dezamăgită de hotărâre. ”Hotărârea de astăzi a constatat că există constrângeri materiale asupra capacităţii generale a CMA de a sesiza pieţele pentru investigaţii aprofundate”, se arată într-un comunicat. ”Având în vedere importanţa hotărârii de astăzi”, a adăugat acesta, ”vom lua în considerare opţiunile noastre, inclusiv solicitarea permisiunii de a face recurs”.