FacebookTwitterLinkedIn

Amazon își închide biblioteca Kindle din China, marcând o nouă retragere a unui gigant tehnologic occidental din a doua cea mai mare economie din lume. Compania a anunțat că începând cu iulie 2023 utilizatorii Kindle nu vor putea cumpăra cărți online în această țară.

Clienții existenți vor putea descărca titluri achiziționate anterior până în iunie 2024. Amazon a mai spus că va înceta furnizarea de dispozitive Kindle comercianților cu amănuntul, conform CNN. „Angajamentul pe termen lung al Amazon China față de clienți nu se va schimba”, a declarat firma din Seattle într-un comunicat. „Am stabilit o bază extinsă de afaceri în China și vom continua să inovăm și să investim.”

Decizia este cea mai recentă dintr-o serie de retrageri corporative din China în ultimele luni. Săptămâna trecută, Airbnb a anunțat că se va retrage din țară, din cauza costurilor în creștere care au fost agravate de pandemia de Covid-19. Începând cu această vară, oaspeții nu vor mai putea face rezervări în China.

În octombrie anul trecut, LinkedIn a declarat că va renunța la versiunea locală a platformei sale din China, invocând un „mediu de operare mult mai provocator”. Platforma, care este deținută de Microsoft a decis să introducă un serviciu complet nou, mai localizat, numit InJobs. Site-ul este mai puțin un serviciu de rețea profesională personalizată care permite utilizatorilor să partajeze mesaje și postări online și mai mult un portal tradițional de carieră.

Amazon a intrat pentru prima dată în China continentală în 2004, prin achiziționarea Joyo.com, un important vânzător online de cărți, muzică și videoclipuri din țară. De atunci, s-a bucurat de un succes limitat. În 2019, analiștii au sugerat că Amazon a cedat concurenței locale, conduse de jucători precum Alibaba și JD.com.