FacebookTwitterLinkedIn

Compania Dr. Fischer Dental a înregistrat o cifră de afaceri de 5,06 milioane de lei în primul semestru din acest an, cu 2% mai mică față de nivelul din perioada similară a anului trecut, și un profit de circa 200.000 de lei. Afacerile companiei au fost afectate de inflație și de cheltuielile de investiții în deschiderea unei societăți afiliate în Germania.

„Prima jumătate a acestui an a adus companiile, din toate domeniile, în fața unui climat mult mai puțin favorabil decât în 2021 și nici piața serviciilor dentare nu a făcut excepție. Creșterilor de prețuri – la materii prime, energie, transporturi și alte servicii – li s-a adăugat și o stagnare a cererii de servicii, ceea ce s-a reflectat și în rezultatele noastre,” a declarat Antoaneta Fischer, fondatoarea companiei.

Cifra de afaceri reprezintă 40% din cea bugetată pentru întreg anul 2022, fiind cu 2% mai mică decât cea înregistrată în primul semestru din 2021, deoarece performanța companiei a fost afectată de impactul evoluțiilor economice (inflația și dobânzile mai mari) asupra cererii de servicii stomatologice.

Cheltuielile de exploatare au fost cu 20% mai mari decât în primul semestru al anului trecut și au reprezentat 52% din cele bugetate pentru acest an, creșterea fiind cauzată de inflație și de înființarea unei societăți afiliate în Dusseldorf, Germania.

Deși, în prezent, se constată o diminuare a cererii de servicii stomatologice (mai ales în privința unor lucrări de prevenție și estetică), compania anticipează că, pe termen lung, investițiile efectuate în Germania, cea mai mare piață a serviciilor stomatologice din Europa, vor genera o schimbare a structurii veniturilor consolidate ale companiei.

Exporturile, care au însemnat 33% din totalul vânzărilor, în 2021, vor depăși nivelul vânzărilor înregistrate în România.