FacebookTwitterLinkedIn

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a anunţat vineri că a fost desemnat câştigătorul licitaţiei pentru proiectarea şi construcţia terminalului de plecări curse externe la Aeroportul Traian Vuia din Timişoara. Valoarea contractului se ridică la 88,99 de milioane de lei.

Sorin Grindeanu: „Aeroportul Traian Vuia din Timişoara va avea anul viitor un nou terminal pentru pasageri! Astăzi a fost desemnat câştigătorul licitaţiei pentru proiectarea şi construcţia terminalului de plecări curse externe. După semnarea contractului, constructorul român trebuie să finalizeze lucrările până la data de 31 decembrie 2023″, conform Agerpres.

Noul terminal va avea o suprafaţă construită de 12.000 mp, 6 filtre de securitate, 18 ghişee check-in şi 6 porţi de scanare automată a documentelor.

Construcţia va completa terminalul de Sosiri Curse Externe care este în exploatare din luna iulie 2021.