FacebookTwitterLinkedIn

Cele mai importante declarații ale președintelui Klaus Iohannis:

Azi suntem în prima zi din starea de urgență prelungită și din păcate nu avem nici un motiv de realxare.

Avem peste 7.200 de persoane infectate, avem de ieri până azi 20 de morți, avem peste 40 de persoane în plus infectate cu coronavirus. Deci nici vorbă de relaxare.

Și ca să fie foarte foarte clar ce am spus ieri și poate încă nu a ajuns foarte limpede la toată lumea: cuvântul de ordine e „Stați acasă”.

E regretabil să observăm că de multe ori cele mai bune intenții creează cele mai mari complicații.

Așa se pare că se întâmplă cu un așa zis acord între MAI și Biserica Ortodoxă.

Probabil intențiile sunt foarte bune, dar nu s-a înțeles foarte bine ce se dorește.

Mulți români au înțeles că e cazul să ne relaxăm.

Nu e cazul să ne relaxăm.

Voi solicita premierului Orban și ministrului de Interne să revină asupra acordului MAI-BOR

Dragi români, indiferent ce vă spun unii și alții, eu vă spun același lucru pe care îl spun medicii, experții, OMS: stați acasă! Altfel, după sărbători, vom avea înmormântări.