„Battista este hipermașina viitorului inspirată de un trecut legendar”, spune directorul executiv, Michael Perschke. „Electrificarea deblochează ușa la un nou nivel de performanță și un viitor cu emisii zero, în timp ce pasiunea și respectul pentru istoria automobilelor vor defini cum arată și se simte acest automobil”.
Cele patru motoare electrice sunt alimentate de o baterie de 120 kWh, care se poate încărcă în doar 40 de minute. Autonomia mașinii este de aproximativ 450 km, scrie Forbes.com.
Pininfarina vede fiecare Battista să aibă o identitate unică – încurajându-i pe viitorii clienți să se implice în personalizarea mașinii. Trei exemplare au fost expuse la Geneva – un Battista alb perlat, unul gri mat și altul albastru, care preia culoarea clasică Pininfarina – pentru a arăta posibilitățile de styling.
Livrările celor 150 de mașini sunt așteptate să fie gata în 2020 – anul în care Pininfarina sărbătorește aniversarea a 90 de ani. Producătorul spune că mașinile vor fi expuse în showroom-urile celor mai buni specialiști de retail din lume, cu sedii în Los Angeles, Londra și Tokyo.