Astfel, indicele ROBOR la 3 luni a crescut la 3,40% pe an, de la 3,39% cât era vineri. Acesta este cel mai ridicat nivel al indicelui ROBOR din ultimele nouă luni, valori mai ridicate fiind înregistrate doar la începutul lunii august a anului anterior.
De altfel, indicele ROBOR la 6 luni, în funcție de care se calculează dobânzile la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a rămas la 3,43% pe an.
Indicele ROBOR la 9 luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de către băncile comerciale de la alte bănci comerciale pentru o perioadă de nouă luni, a rămas la 3,51%, iar indicele ROBOR la 12 luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de către băncile comerciale de la alte bănci comerciale pentru o perioadă de 12 luni, stagnat la valoare de 3,55%.
ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care se împrumută între ele instituţiile bancare din România, în lei, fiind și referinţa în funcţie de care să fie stabilite ratele creditelor.