FacebookTwitterLinkedIn

Vara s-a dus. Păsările călătoare au plecat în țările calde și telespectatorii români s-au întors în fața micilor ecrane.

În septembrie, la nivel național, Antena 1 a câștigat 93.000 de persoane față de august, cea mai mare creștere de audiență la nivel național, ajungând la o medie de 396.000 de telespectatori pe minut (toată ziua).

Pro TV a câștigat 58.000 de telespectatori față de luna precedentă, consolidându-și poziția de lider autoritar cu o medie de 659.000 de teelespectatori pe minut (toată ziua).

Creșterile se explică atât prin revenirea românilor din vacanță, cât și prin intrarea în forță a grilelor de toamnă-iarnă la cele două televiziuni. De altfel, Pro TV și Antena 1 sunt televiziunile care controlează cele mai mari cote de audiență pe piața TV. În septembrie, 30,61% dintre românii care s-au uitat la TV, fie au urmărit un program pe Pro TV, fie pe Antena 1.

Kanal D a pășit cu stângul în prima lună de toamnă. A pierdut 32.000 de persoane față de august, ajungând la o medie 290.000 de telespectatori pe minut (toată ziua). Kanal D a pierdut startul în actualul sezon în cursa de urmărire a rivalilor Antena 1 și Pro TV.

Și canalul de știri România TV a pășit cu stângul, suferind cea mai mare pierdere de audiență de pe piața TV: 40.000 de persoane. Totuși, România TV a rămas a patra televiziune cea mai urmărită la nivel național.

Televiziuni care au câștigat audiență față de august: Antena 3 (4.000 de persoane), Național TV (12.000), Prima TV (3.000), TVR 1 (10.000), Antena Stars (4.000), Pro 2, fostul Acasă (6.000), DigiSport 1 (1.000) și Realitatea TV (7.000).

Televiziuni care au suferit pierderi de audiență: Disney (-3.000), Disney Junior (-1.000) și B1 TV (-4.000).