Aderarea se va face printr-un schimb de scrisori efectuate în prezența secretarului general al OCDE, Angel Gurria, în iunie 2017.
“Salut decizia OCDE de a invita România să devină membru cu drepturi depline la Agenția pentru Energie Nucleară, fapt ce va aduce beneficii pentru ambele părți. Acest lucru confirmă progresele constante făcute de țara noastră pentru a asimila instrumentele OCDE. Vom face tot ce depinde de noi pentru ca România să înceapă cât mai curând posibil negocierile de aderare la clubul mondial al celor mai bune practici de dezvoltare economică”, precizează premierul Sorin Grindeanu, potrivit Agerpres.