Cătălin Marinescu a lucrat, începând cu 1990, în sectorul comunicațiilor, atât pentru furnizorii de servicii de comunicații, cum ar fi Romtelecom (15 ani), cât și pentru instituții publice.
Între 2005 și 2007, a fost președintele Inspectoratului General pentru Comunicații și Tehnologia Informației, organismul administrației publice responsabil cu gestionarea spectrului de frecvențe radioelectrice, supravegherea și controlul tehnic în radiocomunicații și cu managementul proiectelor de e-guvernare, care a fuzionat mai târziu cu Autoritatea Națională de Reglementare în Comunicații, devenind în anul 2009 ANCOM.
De asemenea, a fost pentru o perioadă administrator al hub-ului IT al Consiliului General al Municipiului București.
Autoritatea Natională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) este instituția care protejează interesele utilizatorilor de comunicații din România, prin promovarea concurenței pe piața de comunicații, administrarea resurselor limitate, încurajarea investițiilor eficiente în infrastructură și a inovației.
VEZI BĂNCILE CU CELE MAI MARI INVESTIȚII ÎN PROMOVAREA PE ONLINE!