FacebookTwitterLinkedIn

Reprezentanţi ai unor firme de avocatură, executive search şi private equity  au concluzionat în urma unei dezbateri că România are potenţialul de a deveni o piaţă cu o creştere semnificativă, atractivă pe termen mediu pentru investitorii de capital privat. Consensul general a fost că agricultura, tehnologia, energia şi serviciile financiare sunt sectoarele cu cel mai mare potenţial de creştere.

Investitorii preferă îndeosebi tranzacţiile a căror valoare este cuprinsă între 10-30 milioane de euro şi 30-50 de milioane de euro, în funcţie de specificităţile fiecărui fond de ‘Private Equity’, iar tranzacţiile mai mari – de peste 50 de milioane de euro, sunt mai greu de găsit.

Participanţii la conferinţă au concluzionat că un potenţial investitor privat analizează atunci când analizează o posibilă investiţie: cota de piaţă, potenţialul de creştere şi calitatea managementului. Ca prognoză referitoare la evoluţia pieţei de capital privat din România, specialiştii au considerat că, în următorii cinci ani, va exista o îmbunătăţire considerabilă a situaţiei. În privinţa investiţiilor, s-au estimat valori între 1 şi 3 miliarde de euro pentru viitor.

Dezbaterea a fost organizată de firma internaţională de avocatură CMS, în colaborare cu Pedersen&Partners.