FacebookTwitterLinkedIn

România intră în stare de alertă energetică pe parcursul lunii august, după ce seceta și scăderea accentuată a debitului Dunării au redus semnificativ capacitatea de producție a energiei electrice.

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că autoritățile au declarat stare de alertă la nivel național și au început demersurile pentru importuri de energie din Ucraina, în timp ce Guvernul pregătește măsuri de reducere a consumului în sectorul industrial.

Potrivit premierului, nivelul extrem de scăzut al Dunării afectează funcționarea Centralei Nuclearo-Electrice de la Cernavodă, care utilizează apa fluviului pentru răcirea reactoarelor. Unul dintre cele două reactoare a fost deja oprit, iar dacă situația hidrologică se agravează, există riscul opririi și celui de-al doilea grup.

Debitul Dunării a coborât la valori critice

Ilie Bolojan a explicat că debitul Dunării a scăzut la aproximativ 1.600 de metri cubi pe secundă, față de valorile normale de peste 4.000 de metri cubi pe secundă, iar prognozele indică o nouă reducere în zilele următoare.

“Am declarat stare de alertă la nivel național pe perioada lunii august, ca efect al scăderii producției de energie electrică din cauza secetei și a debitelor scăzute atât pe râuri, dar mai ales pe fluviul Dunărea”, a declarat premierul.

Potrivit acestuia, nivelul redus al apei în zona prizei de captare de la Cernavodă a determinat deja oprirea unui reactor nuclear, situație similară cu cea din Ungaria, unde centrala nucleară de la Paks funcționează și ea la capacitate redusă din același motiv.

România riscă să piardă 20% din producția de energie

Premierul a avertizat că oprirea ambelor reactoare de la Cernavodă ar însemna pierderea a aproximativ 20% din producția națională de energie electrică.

“Există un risc destul de mare să închidem și al doilea reactor nuclear de la Cernavodă. Asta ar însemna să pierdem 20% din producția de energie la nivel național, lucru foarte important, pentru că este vorba despre o producție în bandă”, a afirmat Bolojan.

În prezent, România importă aproximativ 1.700 MW în intervalele de consum maxim din timpul serii. Dacă și Reactorul 2 va fi oprit, necesarul de import ar putea depăși 2.500 MW pentru menținerea echilibrului Sistemului Energetic Național.

Ajutor de urgență din Ucraina

Pentru a evita dezechilibre majore în alimentarea cu energie electrică, Guvernul a solicitat sprijin din partea Ucrainei.

Premierul a anunțat că a discutat cu vicepremierul ucrainean, iar România va beneficia de energie produsă într-una dintre centralele nucleare ale țării vecine.

Transelectrica și Nuclearelectrica vor purta negocieri pentru stabilirea mecanismului tehnic prin care energia va fi livrată în special în orele de consum ridicat din timpul serii.

În paralel, autoritățile române poartă discuții și cu Bulgaria și Grecia pentru suplimentarea importurilor de energie în perioada critică.

Guvernul pregătește reducerea consumului industrial

Pe lângă importuri, Executivul pregătește un plan de reducere a consumului de energie în sectorul industrial.

“Fiecare megawatt contează”, a subliniat Ilie Bolojan, precizând că marile capacități de producție au primit recomandarea să funcționeze la capacitate maximă, iar hidrocentralele vor produce energie în special în intervalele de seară, când consumul este cel mai ridicat.

În același timp, autoritățile analizează măsuri prin care marii consumatori industriali să își adapteze temporar activitatea pentru reducerea presiunii asupra sistemului energetic.

Accelerarea proiectelor regenerabile și de stocare

Guvernul încearcă să compenseze deficitul de producție prin introducerea rapidă în sistem a unor noi capacități de energie regenerabilă.

Potrivit premierului, ANRE și Transelectrica au accelerat procedurile de autorizare pentru proiectele deja finalizate.

În ultimele zile au fost autorizate peste 400 MW de noi capacități, dintre care aproximativ o treime reprezintă sisteme de stocare a energiei. Restul includ proiecte fotovoltaice și eoliene, care vor putea contribui la echilibrarea sistemului energetic în perioada următoare.

Autoritățile speră că, împreună cu importurile de energie și utilizarea optimizată a hidrocentralelor, aceste măsuri vor permite traversarea perioadei critice fără restricții pentru populație și fără afectarea siguranței Sistemului Energetic Național.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.

De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.