Microsoft a anunțat un nou val de scumpiri pentru consolele Xbox, care va aduce creșteri de 100 și 150 de dolari la nivel global.
De la 1 august, Xbox Series S cu 512GB va costa 500 de dolari, de la 400 de dolari, în vreme ce aceeași consolă, cu 1TB de stocare, se va scumpi de la 450 de dolari la 600 de dolari.
Modelul Xbox Series X va costa 750 de dolari, de la 600 de dolari, în varianta digitală, iar cea cu unitate optică se va scumpi de la 650 de dolari la 800 de dolari.
Este pentru a treia oară când Microsoft își scumpește consolele de jocuri din 2025, după scumpirile din mai și octombrie anul trecut, fără certitudine că va fi și ultima oară pentru viitorul apropiat. Microsoft justifică noua scumpire prin creșterea prețurilor la mediile de stocare și memorii, care spune că au crescut de 2,5 ori de la ultima majorare a prețului consolelor.
Cu ocazia celei de-a treia scumpiri din ultimul an, Microsoft anunță și un serviciu de tip „Buy Now, Pay Later”, care facilitează cumpărarea consolelor Xbox în 12 rate și fără dobândă, disponibil doar prin magazinele oficiale.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.