Premierul britanic Keir Starmer a anunţat luni că va demisiona din funcţia de şef al guvernului.
El a promis că va face tot ce-i stă în putere pentru a gestiona un transfer ordonat al puterii și s-a angajat să îi ofere succesorului său tot sprijinul, arată BBC și Reuters. Starmer spune că a vorbit cu Regele Charles în această dimineață pentru a-l informa despre decizia sa de a demisiona.
„Ei știu – a continuat el – că moștenesc o țară mai puternică și mai corectă decât acum doi ani”.
Starmer le-a mulțumit apoi prietenilor și colegilor săi care i-au fost alături, precum și personalului de la biroul din Downing Street.
Spre finalul discursului, Starmer s-a emoționat și a încheiat spunând că va fi de acum cel mai bun soț și tată pentru „soția sa fantastică” și „copiii frumoși” – înainte de a-și îmbrățișa soția și de a se întoarce la birou.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.