FacebookTwitterLinkedIn

Raiffeisen Bank și-a exprimat dezacordul față de concluziile Consiliului Concurenței în cadrul investigației privind modul de stabilire a indicelui ROBOR și a anunțat că va contesta decizia în instanță.

Într-un comunicat transmis după anunțul autorității de concurență, banca susține că rezultatele investigației nu reflectă realitățile pieței interbancare și ignoră cadrul legal în care instituțiile participante își desfășoară activitatea.

Raiffeisen Bank subliniază că ROBOR este un mecanism strict reglementat, în care instituțiile participante operează exclusiv pe baza unor reguli tehnice clare, aflate sub supravegherea autorităților competente.

Reprezentanții băncii afirmă că investigația nu a identificat dovezi care să susțină existența unei înțelegeri între bănci pentru influențarea nivelului cotațiilor ROBOR. Potrivit acestora, singurul element invocat de autoritate este transparența cotațiilor, aspect care reprezintă o caracteristică esențială a mecanismului de fixing și nu rezultatul unei decizii individuale a participanților.

Raiffeisen Bank anunță că va utiliza toate căile legale pentru contestarea deciziei și își exprimă încrederea că instanțele vor confirma legalitatea și corectitudinea acțiunilor sale.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.

De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.