FacebookTwitterLinkedIn

Constructorul auto german Porsche, o divizie din cadrul grupului Volkswagen, a anunţat că şi-a vândut restul acţiunilor pe care le mai deţinea la producătorul de maşini sport de lux Bugatti.

Pachetul său de 45% din acţiunile la joint venture-ul Bugatti Rimac va fi vândut unui consorţiu condus de fondul HOF Capital, au anunţat părţile vineri. Tranzacţia are nevoie de aprobarea autorităţilor relevante, potrivit agențiilor de presă internaționale și Agerpres.

În cadrul acestei tranzacţii, Porsche îşi vinde şi participaţia la Rimac Group. Recent, producătorul german deţinea 20,6% din compania croată specializată în maşini sport electrice.

Din consorţiul care urmează să preia participaţiile deţinute de Porsche la Bugatti şi Rimac Group mai fac parte fondul BlueFive Capital din Abu Dhabi, precum şi investitori instituţionali din SUA şi UE.

Porsche, Rimac şi grupul de cumpărători nu au oferit detalii cu privire la preţul de achiziţie.

În urma acestei tranzacţii, grupul auto german Volkswagen iese complet din acţionariatul Bugatti. Volkswagen a achiziţionat drepturile asupra prestigiosului brand francez de lux în 1998 şi l-a relansat. În 2021, a fost înfiinţată societatea mixtă Bugatti Rimac, la care Porsche deţinea un pachet de 45% iar Rimac Group restul de 55%.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.