Centrul de dezvoltare al Amazon din Iași, principala subsidiară locală a gigantului american, a încheiat anul 2025 cu venituri în scădere, dar revenire pe profit după trei ani.
Compania a raportat afaceri de 712,9 milioane de lei, în scădere cu 11,1% față de 2024. Cu toate acestea, rezultatul net a fost pozitiv, ajungând la 3,96 milioane de lei, comparativ cu o pierdere de 29,6 milioane de lei în anul anterior. Este prima dată din 2021 când centrul de dezvoltare din România revine pe profit.
Rezultatele vin pe fondul unui proces de restructurare. În 2025, compania a disponibilizat 258 de angajați, iar numărul mediu de salariați a scăzut la 3.166, de la 3.424 în 2024.
Nivelul maxim al forței de muncă a fost atins în 2022, când subsidiara avea 4.234 de angajați.
Pe partea financiară, compania și-a redus datoriile cu 13,9%, până la 74,8 milioane de lei. În același timp, creanțele au crescut cu 11,6%, ajungând la 37,6 milioane de lei.
Structura acționariatului rămâne neschimbată: 99% din companie este deținută de Amazon.com Sales și 1% de Amazon International.
Pe plan local, grupul Amazon operează prin mai multe entități, cu rezultate diferite. Amazon Web Services EMEA SARL Sucursala București a înregistrat o creștere solidă, cu afaceri de 196,4 milioane de lei în 2025, în urcare cu 17,6% față de anul precedent. Amazon MLS Romania a consemnat cea mai abruptă scădere: venituri de doar 2 milioane de lei (-97%) și un profit net de 2,9 milioane de lei (-40%). Numărul de angajați s-a prăbușit de la 402 la unul singur. Amazon Data Services Romania a raportat afaceri de 8,3 milioane de lei (-6%) și un profit net de 677.000 de lei (+4%).
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.