FacebookTwitterLinkedIn

Autoritățile spun că nu au fost scurgeri radioactive.

Instalația nucleară Natanz Nuclear Facility din centrul Iranului a fost vizată sâmbătă de un atac atribuit Statelor Unite și Israel, potrivit unui anunț al Organizației pentru Energie Atomică a Republicii Islamice Iran, citat de Le Monde.

Instituția iraniană a transmis că instalația de îmbogățire a uraniului de la Natanz a fost ținta unui atac în cursul dimineții, pe fondul tensiunilor dintre Iran și cei doi aliați occidentali.

„În urma atacurilor criminale ale Statelor Unite și ale regimului sionist uzurpator împotriva țării noastre, complexul de îmbogățire (…) de la Natanz a fost ținta unui atac în această dimineață”, a transmis organizația într-un comunicat citat de agenția iraniană Tasnim News Agency.

Autoritățile iraniene au precizat însă că, în urma verificărilor efectuate, nu au fost detectate scurgeri de materiale radioactive în zona instalației nucleare.

Centrala de la Natanz este una dintre principalele facilități ale programului nuclear iranian și a fost vizată de-a lungul timpului de mai multe incidente și operațiuni atribuite adversarilor regionali ai Teheranului.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.