Controalele ANAF se vor derula pe domenii de activitate, iar înainte de a începe inspecţiile, instituţia va anunţa public criteriile pe baza cărora se vor derula verificările pentru a da posibilitatea contribuabililor să se conformeze, a afirmat şeful Fiscului, Adrian Nica.
Adrian Nica: „Vrem să transparentizăm tot ceea ce facem. Nu ne interesează să mergem în control la un contribuabil care, în raport cu concurenţii din domeniul lui de activitate, ne plăteşte cele mai mari taxe. Ne interesează contribuabilii din josul listei.(…) Aşa vom face în toate domeniile: anunţăm ce vrem să facem. Dacă se înţelege mesajul, salutăm comportamentul şi nu consumăm resursa pentru a genera noi controale. Dar pentru cei rămaşi în coadă, cărora le plac şi maşinile de lux pe persoana fizică, generăm două controale – pe persoana fizică şi pe entitate. Lipim societatea comercială de persoana fizică din spatele ei – acesta e elementul de noutate şi “bucuria” pe care o vom produce unora dintre antreprenori”, conform Agerpres.
Adrian Nica a dat exemplul sectorului HoReCa, unde ANAF a derulat controale în 2025 şi unde s-a observat o creştere de 27% a conformării voluntare pe segmentul saloanelor de evenimente. Alte domenii vizate în prezent de inspecţiile fiscale sunt transportul alternativ, serviciile de pază şi casele de amanet.
ANAF va acorda o atenţie deosebită firmelor în insolvenţă sau concordat preventiv, utilizate în multe cazuri pentru evitarea plăţii taxelor.
Adrian Nica: „E strigător la cer să vezi cum la o insolvenţă, firma datorează sume la alte patru firme ale lui, care sunt şi ele în insolvenţă, şi dă haircut ANAF-ului sau altor parteneri, pentru că a învăţat cum să se joace de-a insolvenţa.”
Pentru fiecare domeniu, ANAF elaborează metodologii specifice, iar reorganizarea structurilor de control pe domenii de activitate este o altă componentă importantă a reformei instituţionale.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.