Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că „SUA va oferi sprijin aerian extins, dar și alte forme de sprijin grupurilor de opoziție kurde din Iran”.
Potrivit The Washington Post, în acest sens, Trump a vorbit săptămâna aceasta cu liderii kurzi din Iran și din regiunea semi-autonomă Kurdistan din Irak.
„Cererea americană adresată kurzilor irakieni este pentru a deschide calea și de a nu obstrucționa grupările kurde iraniene din Irak”, spune un oficial de rang înalt al Uniunii Patriotice din Kurdistan (PUK), „oferind în același timp sprijin logistic”.
PUK este unul dintre cele două partide kurde irakiene, care este, în general, considerat mai apropiat de Iran decât de Israel.
Înaltul oficial spune că Trump a fost ferm în convorbirea sa de duminică cu Bafel Talabani, liderul PUK. „Ne-a spus: kurzii trebuie să aleagă de partea cui se află în această luptă – a Americii și Israelului, ori a Iranului.”
De asemenea, surse apropiate situației precizează că Trump l-a sunat și pe liderul KDP, Masoud Barzani. Un înalt oficial din partidul acestuia a declarat pentru The Washington Post că Trump i-a transmis un mesaj similar și lui Barzani, dar adaugă că „nu este vorba despre cine are mai multe miliții active” pentru a trece în Iran, „ci despre cine are mai mult sprijin din interiorul” țării, notează Reuters.
În prezent, Kurzii iranieni și irakieni se află într-o situație dificilă. SUA i-au susținut pe kurzii din Irak și Siria, dar au prioritizat în mod repetat interesele unor adversari statali mai puternici. Kurzii irakieni și cei din Iran nu au aceeași opinie despre conflictul generat.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.