FacebookTwitterLinkedIn

Boeing a primit un contract în valoare de 8,6 miliarde de dolari pentru Programul F-15 destinat Israelului, a anunțat Pentagonul, după ce președintele Donald Trump s-a întâlnit cu premierul israelian Benjamin Netanyahu în Florida.

Pentagonul: „Acest contract prevede proiectarea, integrarea, instrumentarea, testarea, producția și livrarea a 25 de avioane noi F-15IA pentru Forțele Aeriene Israeliene, cu opțiunea pentru încă 25 de avioane F-15IA”, notează Agerpres.

Comenzile prevăzute în contract vor fi efectuate în St. Louis și se preconizează că vor fi finalizate până la 31 decembrie 2035. Statele Unite sunt, de mult timp, cel mai mare furnizor de arme al celui mai apropiat aliat al său din Orientul Mijlociu.

Protestatarii pro-palestinieni și anti-război din întreaga SUA au cerut încetarea sprijinului militar al Washingtonului pentru Israel din cauza atacului său devastator asupra Gazei, dar aceste cereri nu au fost ascultate de administrațiile președintelui Donald Trump și ale fostului președinte Joe Biden.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.