FacebookTwitterLinkedIn

Dezvoltatorul israelian Dimri a anunțat finalizarea și predarea a două noi clădiri în cadrul ansamblului Dimri Residence Ghencea, proiect rezidențial aflat în dezvoltare în Sectorul 6 al Capitalei. 

Cele două blocuri adaugă 161 de apartamente la portofoliul proiectului, care ajunge astfel la un total de 536 de unități finalizate, locuite de aproximativ 1.400 de persoane.

Noile clădiri fac parte din faza a doua de dezvoltare, în care se regăsesc în principal apartamente cu două camere, dar și garsoniere și unități cu trei camere. 

Proiectul Dimri Residence Ghencea este amplasat în zona Prelungirea Ghencea, aflată în transformare accelerată datorită lucrărilor de infrastructură, inclusiv extinderea arterei principale și deschiderea bulevardului Valea Largă, și viitoarelor investiții comerciale din proximitate, precum M Park Mall.

Ansamblul este conceput ca o dezvoltare mixtă, care va include, pe lângă funcțiunea rezidențială, spații comerciale, zone de birouri și facilități comune precum piscine, spații verzi și locuri de joacă. În prezent, sunt opt clădiri aflate în diferite stadii de construcție, iar proiectul final ar urma să cuprindă circa 25 de imobile, însumând peste 2.000 de apartamente pe o suprafață totală de 13 hectare.

În septembrie 2024, Dimri a achiziționat terenul fostei fabrici de ulei Muntenia, situat în apropierea Parcului Carol din București. Suprafața de 5,7 hectare va găzdui un ansamblu mixt cu aproximativ 2.000 de apartamente și spații comerciale. 

Proiectul Dimri Pipera, ce reprezintă un concept arhitectural premium, va include 18 imobile și 600 de apartamente. Acesta este situat lângă Pădurea Băneasa, vizavi de Școala Americană, și urmează să fie lansat în anul 2026.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.