Fabergé, bijutierul celebru pentru ouăle sale imperiale rusești, a fost vândut unui investitor din tehnologie într-o tranzacție de 50 de milioane de dolari, potrivit Forbes SUA.
Gemfields, companie care exploatează pietre prețioase colorate în Africa, a fost de acord să vândă Fabergé către SMG Capital – o firmă americană de investiții controlată de investitorul în tehnologie Sergei Mosunov.
Compania minieră, aflată în dificultate, care a cumpărat Fabergé în 2013 pentru 142 de milioane de dolari de la compania de private equity Pallinghurst, a scos brandul la vânzare în decembrie, după ce tulburările politice din Mozambic au determinat suspendarea temporară a operațiunilor la mina sa de rubine.
Fabergé, fondată în 1842 și transformată de Peter Carl Fabergé în 1882, este unul dintre cei mai renumiți bijutieri din lume, dar a fost afectată de declinul pieței bunurilor de lux. În 2024, compania a avut venituri de 13,4 milioane de dolari, în scădere de la 15,7 milioane în anul precedent.
Sean Gilbertson, directorul executiv al Gemfields, a descris tranzacția drept „sfârșitul unei ere”: „Fabergé a jucat un rol esențial în promovarea pietrelor prețioase colorate extrase de Gemfields și, cu siguranță, îi vom simți lipsa în ceea ce privește forța de marketing și prestigiul său.”
Mosunov, investitor de capital de risc și în startup-uri, a declarat că este „o mare onoare… să devin custodele unui brand atât de remarcabil și recunoscut la nivel global”. Mosunov este cetățean rus stabilit în Marea Britanie.
Fabergé este cunoscută mai ales pentru ouăle sale somptuoase realizate pentru familia regală rusă înainte de revoluția din 1917. Bijutierul a început să creeze ouă imperiale de Paște când țarul Alexandru al III-lea le-a comandat în 1885 ca dar pentru soția sa, țarina Maria Feodorovna. În prezent există 50 de ouă imperiale în colecții din întreaga lume.
În timpul revoluției ruse, bolșevicii au confiscat atelierele Fabergé și au oprit producția. Familia s-a refugiat în Europa – în Germania, Finlanda și Elveția.
Brandul a fost reînviat sub diverse forme în decursul secolului XX și a fost vândut pentru 180 de milioane de dolari în 1984. Trei ani mai târziu, a achiziționat brandul Elizabeth Arden pentru 700 de milioane de dolari. În 1989, grupul de bunuri de larg consum Unilever a cumpărat Fabergé pentru 1,55 miliarde de dolari. Brandul a fost relansat de familia Fabergé în 2009.
Deși este cunoscută mai ales pentru ouăle evaluate la milioane de lire sterline – o colecție fiind estimată la 52 de milioane de lire la licitația din 2004 –, Fabergé deține și alte game de colecție extrem de valoroase, precum și linii de bijuterii și ceasuri.
În această primăvară, gama Fabergé Castle Howard a fost scoasă la licitație, incluzând modele de animale sculptate din pietre precum topazul și nefrina.
Gemfields a declarat că va folosi veniturile din vânzare pentru a sprijini operațiunile miniere din Mozambic și Zambia, potrivit Forbes SUA.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.