FacebookTwitterLinkedIn

Sectorul 1 rămâne barometrul rezidenţial al Capitalei în 2025, cu preţuri care sfidează piaţa, proiecte-fanion şi cel mai ambiţios buget local din ultimul deceniu. În 2025, nordul Capitalei îşi consolidează reputaţia de „Kilometru zero” al locuințelor premium: preţul mediu cerut în ansamblurile noi din sectorul 1 porneşte de la 1.787 euro/mp, cu aproape 10% peste media Municipiului Bucureşti şi la peste 40% faţă de cele mai accesibile sectoare.

Diferenţele devin spectaculoase în micropieţele de top: în Herăstrău, preţul trece de 3.400 euro/mp, iar în Kiseleff – Primăverii, apartamentele boutique depăşesc constant 4.000 euro/mp. La polul opus, în Domenii sau Bucureştii Noi, unităţile „new-entry” se negociază între 1.750 şi 2.200 euro/mp, o alternativă pentru cei care caută proximitate de centru, dar bugete mai temperate.

În ce privește livrările, numărul redus de autorizaţii noi pune însă frână ofertei viitoare. Primăria Sectorului 1 a emis doar 115 autorizaţii de construire în 2023, la jumătate faţă de vârful din 2016 (170). În 2024, potrivit datelor analizate de Forbes România, s-au adăugat doar 84 de permise, un semnal că deficitul de locuinţe noi se va accentua.

Dintre proiectele noi, de mare amploare, se numără cele din Bucureștii Noi precum Infinity Nord, cu un start al lucrărilor în 2026 și un total de 1.200 de unități rezidențiale, Akcent City, o investiție de 90 de milioane de euro cu 700 de apartamente, The Ivy în Băneasa sau Corallis, la marginea Lacului Grivița. Dezvoltatorul One United Properties are câteva proiecte reprezentative în sectorul 1, precum One Mircea Eliade, One Herăstrău Towers și altele.

Astfel, sectorul 1 rămâne polul investițiilor mari din București, mizând pe infrastructură (M6) și pe dezvoltări rezidențiale sustenabile ca principali vectori de creștere pentru perioada 2024-2026.

Buget local record şi investiţii ţintite

Consiliul Local al Sectorului 1 a propus un buget 2025 de 2,41 miliarde de lei, din care 988 de milioane merg la dezvoltare, cu 93 de milioane de lei mai mari decât în anul precedent, în condițiile în care în 2024 s-au cheltuit doar 192 de milioane de lei pentru investiții.

Potrivit informațiilor publice, dintre prioritățile Primăriei Sectorului 1 se numără investiții de 288 de milioane de lei în învăţământ, pentru modernizarea a 14 şcoli şi construcţia celei mai mari creşe din sector.

În ce privește infrastructura rutieră şi pieţele, se urmărește reconstrucţia Pieţei Matache, reabilitarea Pieţei 1 Mai şi a străzilor adiacente. Tot în programul Primăriei Sectorului 1 se înscriu și construcția unui bazin olimpic lângă Bd. Poligrafiei, proiect anunțat din mandatul precedent, şi reactivarea Teatrului de Vară din Parcul Bazilescu.

Populație, economie, turism și educație

Indicatorii socio-economici ai sectorului 1 indică o populație rezidentă de 265.332 de persoane, din care 22% pensionari, ceea ce pune presiune pe serviciile sociale.

Din datele oferite de Direcţia Regională de Statistică a Municipiului Bucureşti privind educaţia preşcolară, în acest sector funcționau în 2022-2023 un total de 58 de grădiniţe (39 private, 19 publice), fapt care demonstrează că sectorul privat acoperă 30% din cerere.

Mai mult, în decurs de un deceniu, rețeaua de stat a pierdut opt unități și peste 1.260 de preșcolari, indicând presiune pe infrastructura existentă.

În ce privește liceele, Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” este în topul colegiilor bucureștene în funcție de notele obținute la Bacalaureatul din 2024, urmat de Colegiul Național „Sfântul Sava”.

Din analiza Forbes România privind cifra de afaceri a companiilor din domeniul construcţiilor din sectorul 1, acestea au înregistrat o creștere de la 12,6 miliarde de lei (2021) la 16,7 miliarde de lei (2022), iar cele din domeniul tranzacţiilor imobiliare & serviciilor profesionale au depăşit 22,9 miliarde de lei în anul 2022.

Investiţiile brute au totalizat 15 miliarde de lei în construcţii (2022), un plus de 18% faţă de 2021, confirmând apetitul dezvoltatorilor în ciuda barierelor de autorizare.

Beneficiind de cele mai multe muzee din București, monumente, parcuri, restaurante, bulevarde ample și străduțe istorice, sectorul 1 este și un magnet pentru turiști. Astfel, aici s-au raportat 860.931 de sosiri ale turiștilor în 2023. 48% dintre vizitatori sunt străini, ceea ce indică faptul că cererea pentru închiriere de tip high-end şi aparthoteluri rămâne ridicată.

Cu livrări sub potenţial, dar cu un pipeline de proiecte-fanion şi cu cel mai mare buget de investiţii locale din ultimii ani, sectorul 1 intră într-o nouă fază de maturitate. Preţurile ridicate nu dau semne de răcire, susţinute de cererea premium, de deficitul de unităţi în construcţie şi de infrastructura publică în expansiune. Pentru investitori, zonele Expoziţiei – Poligrafiei şi Domenii oferă cel mai bun raport preţ/localizare, în timp ce Floreasca şi Kiseleff rămân vitrinele de lux ale pieţei bucureştene.

2.289 de apartamente vândute în sectorul 1 în primul trimestru din 2025