FacebookTwitterLinkedIn

Ucraina intenţionează să îşi modifice politica referitoare la exporturile agricole, pentru a se adapta la preconizata încetare a accesului liber la piaţa din Uniunea Europeană, posibil prin reducerea exporturilor de materii prime.

Produsele agricole au reprezentat 60% din exporturile Ucrainei, care anul trecut au avut o valoare de 41,6 miliarde de dolari, iar Uniunea Europeană a cumpărat aproximativ 60% din aceste produse, cu o valoare de aproximativ 15 miliarde de dolari, a declarat marţi ministrul ucrainean al Agriculturii, Vitaliy Koval pentru Reuters, notează Agerpres.

Uniunea Europeană a suspendat, temporar, tarifele şi cotele pentru produsele agricole din Ucraina, după invazia rusească care a început în 2022, însă acest sistem urmează să expire la data de 5 iunie.

Fermierii europeni fac lobby pentru introducerea de restricţii la competiţia oferită de produsele ucrainene ieftine, astfel că regimul liberului schimb urmează să fie înlocuit de cote, al căror volum final urmează să fie convenit între Ucraina şi UE până la finele lunii iulie.

Un parlamentar ucrainean declara luna trecută că încetarea accesului preferenţial la piaţa din UE ar putea lipsi Kievul de venituri echivalente cu 3,5 miliarde de euro pe an, o gaură pe care alte pieţe nu o vor putea acoperi.

Întrebat marţi de Reuters cum anume va face faţă Kievul acestei situaţii, ministrul Agriculturii, Vitaliy Koval, a spus: “cu siguranţă vor fi făcute unele modificări la politica de export, şi acestea vor fi rezultatul unor calcule reci, deoarece înţelegem că vom înregistra pierderi dacă se schimbă regimul comercial cu UE”. Koval nu a detaliat ce măsuri ar putea fi luate, dar a spus că producţia internă este o “chestiune de interes naţional” şi o strategie a Guvernului de la Kiev.

În prezent, exporturile ucrainene de produse agricole nu sunt taxate, dar procesatorii de seminţe oleaginoase au propus deja ca Guvernul să limiteze exporturile de seminţe oleaginoase pentru a creşte producţia internă de ulei vegetal. Asta ar putea de un impuls exporturilor de uleiuri procesate, care sunt mult mai profitabile decât seminţele.

Koval a spus că fabricile de procesare a seminţelor oleaginoase din Ucraina lucrează doar la 65% din capacitate iar Ministrul Agriculturii „analizează modalităţile prin care să fie utilizate fabricile noastre de procesare, pentru a crea valoare suplimentară şi produse procesate”.

În mod tradiţional, Ucraina exportă aproximativ jumătate din recolta de soia boabe şi cea mai mare parte a recoltei de rapiţă.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.