FacebookTwitterLinkedIn

Chiar înainte ca tarifele impuse de președintele american Donald Trump să arunce piețele și companiile în haos, directorii executivi la nivel global erau deja nemulțumiți de sprijinul pe care îl primeau din partea consiliilor lor de administrație în gestionarea incertitudinii, arată un sondaj publicat luni și analizat de Reuters.

Doar 22% dintre directorii executivi chestionați la finalul anului 2024 de compania de consultanță Spencer Stuart considerau că primeau sprijinul necesar de la consiliile lor. Deși directorii din consilii erau mai mulțumiți de propria activitate, și ei vedeau loc de îmbunătățire: doar 43% considerau că oferă într-adevăr sprijin eficient liderilor de top într-un mediu de afaceri „în continuă schimbare și tot mai complex”.

Spencer Stuart a chestionat 787 de executivi – CEO – și 1.694 de membri ai consiliilor de administrație. Tarifele impuse de Trump pentru o gamă largă de bunuri importate în SUA au dat peste cap piețele, au obligat guvernele să reacționeze rapid și au lăsat multe companii într-o poziție în care nu mai au decât opțiuni proaste.

Problemele legate de comerțul global și dificultatea de a naviga diferențele de opinie în ceea ce privește politicile economice au făcut ca rolul de CEO să devină și mai complicat în ultimele săptămâni, a spus Jason Baumgarten, liderul diviziei pentru CEO și consilii de administrație de la Spencer Stuart, citat de Reuters: „Acum este o adevărată probă de stres pentru relația dintre consiliu și CEO.”

Consiliile de administrație sunt adesea formate din directori în funcție sau foști directori din alte companii și, în mod obișnuit, se întâlnesc de patru ori pe an. Ele au obligația legală de a demite liderii de top în numele acționarilor dacă aceștia nu livrează rezultate, iar un studiu recent arată că membrii consiliilor sunt tot mai dispuși să facă acest lucru.

Tot mai multe companii își doresc acum ca membrii consiliilor lor să fie directori executivi în funcție – iar un motiv este faptul că pandemia le-a oferit lecții importante despre munca virtuală și gestionarea întreruperilor din lanțurile de aprovizionare, a adăugat Baumgarten.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.