Producătorul german de componente auto Continental AG a anunțat marți că intenționează să concedieze până la finalul anului 2026 un număr suplimentar de 3.000 de angajați din divizia sa de cercetare și dezvoltare (R&D), ca parte a unui plan de reducere a costurilor, potrivit Agerpres. Peste jumătate dintre locurile de muncă afectate sunt în Germania, cu închiderea facilităţii din Nuremberg și reducerea personalului în uzinele din landurile Hesse și Bavaria.
Anunțul vine pe fondul unui declin în industria auto germană, iar Continental precizează că măsurile de reducere a costurilor sunt necesare pentru a face față schimbărilor din sector. În 2024, compania a implementat deja un plan care viza renunțarea la 7.150 de angajați din divizia auto, în urma căruia se estimează economii de 400 de milioane de euro pe an începând din 2025.
Cu cele 3.000 de concedieri anunțate acum, numărul total de locuri de muncă eliminate de Continental ajunge la peste 10.000. Compania este și prezentă în România, unde continuă să își desfășoare activitatea.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.