Astăzi, 20 ianuarie 2025, Donald Trump a fost învestit în funcția de președinte al Statelor Unite, marcând începutul celui de-al doilea mandat prezidențial. Ceremonia de depunere a jurământului a avut loc în Rotonda Capitoliului din Washington D.C., o decizie luată din cauza temperaturilor scăzute, similară cu cea din 1985, când Ronald Reagan a fost învestit în interior din același motiv. Epoca de aur a Americii începe acum, a spus Trump după jurământ.
„Jur în mod solemn că voi executa cu fidelitate Oficiul de Președinte al Statelor Unite și voi păstra, proteja și apăra, în măsura posibilităților mele, Constituția Statelor Unite. Așa să-mi ajute Dumnezeu’, a declarat președintele Donald Trump, care a depus jurământul în fața judecătorului John Roberts, președintele Curții Supreme de Justiție a SUA, transmite Agerpres.
„Țara noastră va înflori și va fi respectată din nou în întreaga lume’, a mai spus președintele SUA, care a promis ca în fiecare zi a administrației sale să pună America pe primul loc.
„Principala noastră prioritate va fi să construim o Americă mândră, prosperă și liberă”, a completat președintele american. „Începând de acum încolo, declinul Americii s-a încheiat’, a subliniat Trump.
Primul care a depus jurământul a fost vicepreședintele J.D. Vance. „Jur în mod solemn că voi sprijini și apăra Constituția Statelor Unite împotriva tuturor dușmanilor, străini și interni; că îi voi arăta adevărata credință și loialitate; că îmi asum această obligație în mod liber, fără nicio rezervă mentală sau cu scopul de a mă eschiva; și că voi îndeplini bine și cu fidelitate îndatoririle funcției pe care sunt pe cale să o preiau: Așa să-mi ajute Dumnezeu’, a declarat vicepreședintele J.D. Vance, care a depus jurământul în fața judecătorului Brett Kavanaugh, selectat în 2018 de Trump pentru Curtea Supremă.
La eveniment au participat personalități marcante, inclusiv foști președinți precum Barack Obama și George W. Bush, alături de soțiile lor. Președintele în exercițiu, Joe Biden, a fost prezent și a lăsat o scrisoare de bun venit pentru succesorul său, asigurând o tranziție pașnică a puterii. La ceremonie au participt, de asemenea, și câțiva dintre bogații planetei, precum Mark Zuckerberg, Jeff Bezos și Elon Musk.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
Foto: Profimegiaimages.ro