Guvernul Germaniei speră ca prin această măsură, care se va aplica pe o perioadă de șase luni, să reducă numărul de pătrunderi ilegale în Republica Federală.
Pe lângă controalele temporare deja existente la frontierele terestre cu Austria, Elveţia, Republica Cehă şi Polonia, vor fi efectuate controale temporare la frontierele terestre cu Franţa, Luxemburg, Ţările de Jos, Belgia şi Danemarca pentru o perioadă de şase luni.
Începând de luni, 16 septembrie, fiecare persoană care trece frontiera poate fi oprită și controlată de poliția federală.
Politica privind migrația a devenit un subiect foarte important în Germania, pe fondul înmulțirii infracțiunilor comise de solicitanții de azil, dar și al ascensiunii extremei drepte, în special în landurile din estul țării, notează RRA.
Controalele dispuse de Ministerul Federal de Interne vizează în principal frontierele terestre cu Franța, Danemarca, Belgia, Țările de Jos și Luxemburg. Intrările din Austria, Polonia, Cehia și Elveția fac deja obiectul controalelor.
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Germania că vor fi extinse controalele temporare la toate frontierele terestre ale republicii federale, pentru a proteja securitatea internă şi a reduce migraţia ilegală.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.