FacebookTwitterLinkedIn

Grecia intenționează să impună o taxă de 20 de euro pentru vizitatorii navelor de croazieră care ajung pe insulele Santorini și Mykonos în timpul sezonului de vârf, ca măsură pentru a preveni supraturismul, a anunțat prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis.

Principalul motor al economiei Greciei este turismul, iar unele dintre cele mai populare destinații, inclusiv Santorini – insulă idilică cu sate pitorești și plaje imaculate, cu 20.000 de rezidenți permanenți – riscă să fie distruse de turismul de masă. În timpul unei conferințe de presă Mitsotakis a clarificat că supraturismul nu este o problemă generalizată a țării, ci doar „…unele destinații au o problemă semnificativă în anumite săptămâni sau luni ale anului”.

O parte din veniturile obținute din taxa pe navele de croazieră va fi redirecționată către comunitățile locale pentru a fi investită în infrastructură, a spus Mitsotakis.

Guvernul intenționează și să reglementeze numărul de nave de croazieră care ajung simultan în anumite destinații, iar în paralel va impune reguli pentru protecția mediului și gestionarea penuriei de apă pe insule.

Veniturile din turismul grec au fost de aproximativ 20 de miliarde de euro în 2023, în contextul a aproape 31 de milioane de sosiri de turiști, potrivit Reuters.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.