OMV AG (Austria) a anunţat că atât producţia sa de hidrocarburi cât şi marja de rafinare au scăzut în trimestrul al doilea al acestui an, comparativ cu aceeași perioadă din 2023, chiar dacă preţurile de referinţă la petrol s-au majorat.
În intervalul aprilie-iunie 2024, producţia de hidrocarburi a OMV a scăzut cu 4%, până la 338.000 barili echivalent petrol pe zi, comparativ cu trimestrul al doilea al anului trecut.
Marja de rafinare a OMV în Europa (un indicator al profitabilităţii afacerilor cu petrol şi gaze naturale) a scăzut cu 8%, la şapte dolari pentru un baril echivalent petrol în trimestrul al II-lea. Aceasta deşi rata de utilizare a rafinăriilor OMV din Europa a crescut cu 16 puncte procentuale, până la 89%.
Conform OMV, preţul mediu al barilului de ţiţei Brent a crescut cu 9%, până la 84,97 dolari în trimestrul al II-lea, în timp ce preţul mediu al gazelor naturale a scăzut cu 19%, la 23,24 euro pentru un Megawatt oră (MWh) în al doilea trimestru din 2024.
În acest an OMV se aşteaptă ca producţia de hidrocarburi să se menţină la un nivel de 330.000 – 350.000 barili echivalent petrol pe zi, iar marja de rafinare să se situeze la şapte dolari pentru un baril echivalent petrol.