FacebookTwitterLinkedIn

Un disc rar al trupei Beatles s-ar putea vinde cu până la 9.000 de lire sterline la licitație, după ce a stârnit interesul ofertanților din întreaga lume.

Discul demonstrativ din 1962 conține piesele de succes ale trupei Love Me Do și P.S I Love You și este unul dintre cele 250 din lume, potrivit BBC.

Este unic datorită faptului că numele de familie al lui Paul McCartney este scris greșit „McArtney”, conform specialistului în viniluri Rob Smee.

Vinilul va fi licitat luni de casa de licitații Stacey’s Auctioneers din Chelmsford, Essex.

Smee a declarat că Stacey’s Auctioneers a primit mesaje de la fanii Beatles din întreaga lume înainte de punerea în vânzare.

„Acesta este un disc deosebit de rar al Beatles din primele zile ale carierei trupei”, a spus el. „Fiind unul dintre doar 250, prezintă un interes deosebit pentru colecționarii Beatles, iar scrierea greșită a numelui lui Paul McCartney este atât autentică, cât și interesantă în sine.”

Se estimează că vinilul s-ar putea vinde pentru o sumă cuprinsă între 7.000 și 9.000 de lire sterline.