Producătorul de snacks-uri Mondelez şi-a reluat producţia de biscuiţi Oreo în Ucraina, după reconstrucția unei fabrici dintr-un oraş din estul ţării grav avariată în timpul invaziei Rusiei.
Potrivit Reuters, fabrica Mondelez din Trostianeţ este acum complet reconstruită, după ce s-a deschis parţial anul trecut pentru a produce ciocolată, conform unui comunicat al companiei.
Compania a precizat că biscuiţii Oreo şi alte snacks-uri produse la fabrica din Ucraina nu sunt exportate în Rusia vecină.
Mondelez are trei fabrici în Rusia şi îşi vinde biscuiţii şi snacks-urile acolo, în ciuda boicoturilor şi apelurilor angajaţilor, activiştilor şi investitorilor care îi cer să înceteze.