FacebookTwitterLinkedIn

Sâmbătă şi duminică, cafenelele şi restaurantele din anumite cartiere din Istanbul şi Ankara au înregistrat un număr redus de clienţi, în timp ce altele au fost frecventate numai de turişti.

În weekendul care tocmai s-a încheiat, nemulţumiţi de preţurile exorbitante, turcii au boicotat cafenelele şi restaurantele, scrie AFP.

„Este o mişcare populară. Oamenii s-au săturat şi reacţionează”, spune Iris Cibre, expertă în finanţe şi iniţiatoarea acestui apel la boicot, lansat numai pentru acest weekend, care a avut sute de mii de distribuiri pe reţelele sociale.

„Împreună cu prietenii mei am decis să mergem în parc şi nu într-o cafenea ca de obicei. Este mai bine pentru noi. De fiecare dată când ieşeam în oraş eram ruinaţi”, spune și Ceren, o studentă din Ankara care a susţinut boicotul.

Pentru Iris Cibre, factorul declanşator a fost suma de 880 de lire (25 de euro) pe care a plătit-o la mijlocul lunii aprilie pentru un fel de mâncare şi o cafea într-un bistro de cartier pe care îl frecventa deseori la Istanbul.

„În urmă cu zece luni, am plătit 345 de lire (aproape 10 euro) pentru acelaşi fel de mâncare şi o cafea. Asta înseamnă o creştere de 155% calculată în lire. Chiar şi în dolari, creşterea este de 80%. Nu am mai cunoscut o astfel de inflaţie”, spune Iris Cibre.

Acesta a fost momentul în care Iris Cibre a decis să lanseze pe reţeaua socială X un apel la boicotarea cafenelelor şi restaurantelor din Turcia în zilele de 20 şi 21 aprilie pentru a protesta împotriva „preţurilor exorbitante”.

 Apelul său a fost urmat de sute de mii de internauţi, care s-au plâns la rândul lor de „o supă care costă 200 de lire (aproape şase euro)” sau de un kebab care costă 300 de lire (8,6 euro), precum şi de comercianţii „oportunişti”care îi „jecmănesc” pe consumatori.

Creşterea de preţuri denunţată de Iris Cibre depăşeşte inflaţia oficială, care în luna martie a fost de 68,5% în ritm anual, dar şi cifrele avansate de economiştii independenţi, potrivit cărora în luna martie rata anuală a inflaţiei în Turcia a fost de 124,6%.

Salariul minim net în Turcia este de 17.000 de lire (489 de euro).

„Sunt conştientă de costurile ridicate, precum şi de politicile proaste ale Guvernului care sunt la originea acestei situaţii, dar nimic nu justifică preţurile care depăşesc inflaţia”, concluzionează Iris Cibre.

Apelul său individual nu beneficiază de sprijinul niciunui partid politic sau ONG.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania