Bursa de Valori București își mută sediul în clădirea America House, din zona Pieţei Victoriei, după semnarea unui contract de închiriere de 5,5 milioane de euro, pe zece ani.
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a autorizat schimbarea sediului social al Bursei de Valori Bucureşti (BVB), operatorul pieţei de capital locale, după ce, primăvara trecută, compania a semnat un contract de închiriere de 5,5 milioane de euro pe zece ani pentru locaţia din America House.
Sediul BVB de pe Bulevardul Carol, în apropiere de Piaţa Universităţii, se va muta în clădirea America House de pe şoseaua Nicolae Titulescu, din zona Pieţei Victoriei, conform unui raport al BVB.
Acţionarii BVB au aprobat încheierea unui contract de închiriere, pentru o perioadă de zece ani, cu societatea Complexul Multifuncţional Victoria, având ca obiect închirierea unei locaţii cu destinaţie de sediu social şi lucrări de amenajare. În prezent, în clădirea America House au birouri companiile Mastercard, BCR, Starbucks, McDonald’s şi Sensiblu, inclusiv Ambasada Japoniei în România.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania